Mówi się, że mezoterapia igłowa to najlepszy sposób na poprawę wyglądu i kondycji skóry. Zabieg działa dwustopniowo – efekty przynosi już samo nakłuwanie skóry, a do tego unikalne działanie zapewniają użyte preparaty z substancjami aktywnymi. Najważniejszym rezultatem mezoterapii igłowej jest pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. Przyczynia się to do spłycenia zmarszczek oraz przywrócenia skórze gęstości, jędrności i elastyczności, a także zwiększa jej napięcie.
Co więcej, mezoterapia igłowa pobudza metabolizm komórek i mikrokrążenie w tkance podskórnej, dzięki czemu skóra jest bardziej odżywiona, nawilżona, zregenerowana i zrewitalizowana. Po zabiegu zaobserwować można również rozjaśnienie skóry oraz mniejszą ilość przebarwień i blizn potrądzikowych. To wszystko sprawia, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej.
Zabieg trwa około 30-60 minut i polega na podawaniu różnych substancji leczniczych, regeneracyjnych i odżywczych drogą mikroiniekcji podskórnych. O tym, jakie składniki aktywne będą użyte decydujemy na wizycie.
Coraz popularniejsza staje się też mezoterapia mikroigłowa, którą wykonuje się za pomocą urządzenia nazywanego dermapen. Metoda ta wykorzystuje zjawisko frakcjonowania mikroigłowego. Na głowicy urządzenia znajdują się igły o niewielkiej średnicy, które pulsacyjnie nakłuwają skórę z bardzo dużą częstotliwością, co powoduje mikrouszkodzenia. Dla skóry jest to sygnał do uruchomienia mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych. Rozpoczyna się proces wytwarzania nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, inaczej mówiąc, skóra jest mobilizowana do naturalnej odnowy. Ponadto przez powstałe podczas zabiegu mikrokanaliki głębiej przenikają składniki aktywne.
Mezoterapia igłowa a mikroigłowa – jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma zabiegami?
Najważniejsza jest widoczna w głębokości wykonywanych nakłuć. W przypadku mezoterapii igłowej wykonuje się serię iniekcji o głębokości około 3 mm – na tyle głęboko, by wprowadzić substancje w głąb skóry. Podczas zabiegu, trwającym od 30 do 60 minut, można podać znieczulenie miejscowe, by był on bardziej komfortowy.
Z kolei mezoterapia mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry na głębokość od 0,5 do 1,5 mm w celu jej stymulacji.
Mezoterapia igłowa czy mikroigłowa – co wybrać?
Każdy z tych zabiegów ma inne zastosowanie. Mezoterapię igłową stosuje się u osób, którzy chcą dogłębnie nawilżyć, odmłodzić i poprawić elastyczność skóry przez suplementację kwasu hialuronowego, peptydów lub innych składników odżywczych, polecamy ją również cierpiących na łysienie oraz z głębokimi zmarszczkami lub bliznami.
Mezoterapię mikroigłową stosuje się jeśli chce się delikatnie ujędrnić skórę przez pobudzenie w niej sił naprawczych. Mikroigły zostawiają bowiem drobne dziurki, które wywołują kontrolowany stan zapalny i tym samym stymulują do produkcji nowych komórek. Wskazaniem do zabiegu są również niewielkie, płytkie blizny oraz ślady po trądziku. Za pomocą mezoterapii mikroigłowej można opracować też duże obszar skóry (np. brzuch, pośladki czy uda) lub wrażliwe obszary twarzy (np. powieki)